Bezpieczny plac zabaw

Zanim zabierzemy nasze pociechy na plac zabaw warto przyjrzeć się jak wygląda stan techniczny zabawek i jego najbliższe otoczenie. Słoneczne dni sprzyjają wyjściom z dziećmi aby dały upust swojej niebywałej energii. Zarówno korzystanie z wszelkich huśtawek, zjeżdżalni, drabinek czy karuzeli, a nawet zwykłej piaskownicy może być niebezpieczne gdy nie zostanie sprawdzony ich stan techniczny i czystość. Na co należy zwrócić uwagę?

Jakie kwestie należy wziąć pod uwagę?

Najważniejszymi elementami jest sposób mocowania do podłoża i stopień wyeksploatowania sprzętu. Wszelkie huśtawki, drabinki i inne urządzenia nie mogą się chwiać i kiwać. Muszą być solidnie przymocowane do podłoża. Również poszczególne części powinny być ściśle połączone w całość. Metalowe elementy nie mogą wykazywać naruszenia zębem czasu i nosić śladów korozji. Bliżej przyjrzeć się w przypadku świeżego odmalowywania gdyż czasem nierozsądni gospodarze starają się ukryć ślady rdzy pod farbą. Innym istotnym szczegółem jest kompletność urządzeń. W drabinkach może brakować szczebelków, a huśtawki lub karuzele mogą mieć zepsute zabezpieczenie przed upadkiem z krzesełka. Niebezpieczeństwo stwarzają także uszkodzone ślizgawki. Nierówna, postrzępiona powierzchnia do zjeżdżania jest przyczyną skaleczeń, a nawet głębokiego zdarcia skóry.

Co jeszcze?

Nie mniej niebezpieczna może być piaskownica. Jeszcze ciągle zdarzają się nierozsądni właściciele zwierząt domowych, którzy plac zabaw dla dzieci zamieniają w toaletę swoich pupili. Gdy tylko zauważymy takie zanieczyszczenia od razu zabierzmy dziecko w inne miejsce. Piasek może też skrywać porzucone ostre przedmioty lub rozbite butelki. Tego typu śmieci pozostawione nawet przy ławce w bliskim sąsiedztwie może być sygnałem ostrzegawczym. Takie miejsce służące wieczorami za klub pijaków stwarza poważne zagrożenie.
Najbezpieczniej jest w miejscach, które na pierwszy rzut oka wyglądają na zadbane i posiadające gospodarza. Dobrze gdy plac zabaw jest ogrodzony. Zabezpiecza się go w ten sposób nie tylko przed niepożądanymi gośćmi, ale i chroni maluchy przed samotnymi wyprawami na dalsze odległości.