Cera naczynkowa, a leczenie pajączków

Cera naczynkowa, czyli skłonność do rozszerzających się i pękających naczynek, jest domeną dużej części kobiet zamieszkujących nasz klimat. Po części z pewnością odpowiadają za to geny i karnacja, jednak z pewnością niewłaściwa dieta, unikanie filtrów przeciwsłonecznych i opalanie twarzy nie pomagają. W jaki sposób poznać cerę naczynkową? Odpowiedź w tym artykule.

Cera naczynkowa – jaka to jest?

Cerę naczynkową rozpoznać możemy bardzo łatwo: czerwone plamki na policzkach, popękane naczynka w okolicy nosa, bardzo widoczne żyłki na powiekach i rumień na twarzy pojawiający się przy wahaniach temperatury oraz sytuacjach stresowych. Ten typ cery ma skłonności do nadreaktywności, alergii i dużej wrażliwości. Cienka i delikatna skóra reaguje podrażnieniem i zaczerwienieniem na zmiany pogody, niewłaściwe i zbyt silne kosmetyki, tarcie na przykład podczas wykonywania peelingu oraz wysiłek fizyczny.

Jak wygląda leczenie pajączków?

Leczenie pajączków jest możliwe wyłącznie za pomocą elektrokoagulatora lub lasera, natomiast w celu zapobiegania kolejnym popękanym pajączkom i rumieniowi osoba z cerą naczynkową powinna stosować odpowiednią pielęgnację.
Konieczne jest odpowiednie nawilżanie i wzmacnianie skóry poprzez delikatne kosmetyki nawilżające – starajmy się unikać alkoholu w składzie, ponieważ może dodatkowo podrażniać wrażliwą skórę. Wzmacniając i uelastyczniając naczynka krwionośne można zapobiegać ich pękaniu, a pomagać w tym będą kosmetyki z dodatkiem witaminy C i K. Dodatkowo, warto przyjmować witaminy te doustnie razem z rutyną i witaminą PP. W ten sposób zadziałamy również od wewnątrz na poprawę stanu skóry.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Aby zmniejszyć widoczność zaczerwienienia można stosować zieloną bazę pod makijaż, a podczas pielęgnacji dodatkowo starać się wybierać kosmetyki rozjaśniające, na przykład zawierające korzeń lukrecji.
Przyjacielem kobiet posiadających cerę płytko unaczynioną powinna stać się witamina C. Nie tylko pomaga rozjaśniać skórę, ale także wzmacnia naczynka i zapobiega powstawaniu nowych pajączków. Należy jednak pamiętać, aby stosować tylko bezpieczne i delikatne dla wrażliwej cery pochodne tej witaminy. A w przypadku, gdy stawiamy na leczenie pajączków u specjalisty, pamiętajmy, by wybrać dobrą klinikę, która cieszy się dobrymi opiniami.