Jak przebiega operacja zaćmy?

Jak przebiega operacja zaćmy? Czy jest się czego obawiać? W dzisiejszym artykule rozwiejemy wątpliwości na temat kwestii związanych z operacją zaćmy – http://alfamedycyna.pl/skoczow/szpital/oddzial-okulistyki/operacja-zacmy/.

Operacja zaćmy – czy jest się czego obawiać?

Jeśli czeka nas operacja zaćmy, to nic dziwnego, że obawiamy się tego zabiegu i mamy wiele pytań i wątpliwości. Jednak nie powinniśmy obawiać się samego zabiegu operacyjnego, ponieważ jest to stosunkowo łatwy zabieg. Trwa on naprawdę bardzo krótko i jest przeprowadzany przez profesjonalnych lekarzy okulistów, którzy posiadają naprawdę szeroką wiedzę w dziedzinie okulistyki.

Co przed operacją zaćmy? Kwalifikacja do operacji i jej przebieg

Przed każdą operacją, pacjent musi przejść pomyślnie procedurę kwafilikacyjną, która polega na tym, że lekarz okulista dokładnie zbiera z nami wywiad chorobowy. Tutaj powinniśmy podać lekarzowi wszystkie choroby przewlekłe, na które chorujemy oraz wymienić dokładnie wszystkie przyjmowane leki, nie powinniśmy zapomnieć o dawkach. Po dokładnie zebranym wywiadzie, lekarz bada nasze oczy, między innymi wykonywane jest badania i pomiar ciśnienia wewnętrzgałkowego, badanie i określenie pola widzenia, możliwe jest też wtedy wyliczenie mocy optycznej sztucznej soczewki. Warto odpowiedzialnie podejść do wywiadu zbieranego przez lekarza i nie zatajać żadnych ważnych informacji, ponieważ może to przyczynić się do groźnych komplikacji w czasie operacji i jej powikłań.

Czy podczas operacji zaćmy jesteśmy świadomi?

Wielu z nas zastanawia się, jak wygląda kwestia znieczulenia podczas operowania zaćmy. Podczas tego zabiegu okulistycznego stosuje się znieczulenie miejscowe, bezpośrednio tylko i wyłącznie operowanego oka – operowane oko zostaje znieczulone kroplami, które aplikuje nam pielęgniarka.

Czy operowanie zaćmy boli?

Podczas operacji zaćmy możemy czuć pewnego rodzaju dotyk, czy też lekki, niewielki ucisk, ale nie poczujemy na pewno żadnego bólu. Na operowane oko zostanie skierowane dość mocne, skoncentrowane światło, co może powodować niewielkie uczucie dyskomfortu i pewnego rodzaju oślepienia. Nie będziemy czuć na pewno żadnego bólu i silnego dyskomfortu, dlatego nie powinniśmy obawiać się przykrych wrażeń, których na pewno nie niesie ze sobą operacja zaćmy.

Podczas operacji zaćmy przez cały czas jesteśmy w pełni przytomni, a lekarz okulista, który nas operuje, może z nami rozmawiać i mówi po kolei, co robi i na jakim etapie jest nasz zabieg. Poprawia to komfort pacjenta podczas zabiegu i sprawia, że poziom lęku znacznie się zmniejsza. Ma to pozytywne działanie psychologiczne i na pewno pomaga nam przetrwać ten zabieg, bez stresu i nerwów.

Chcąc posiadać więcej informacji na temat zabiegu, możemy o to spytać bezpośrednio naszego lekarza okulistę, który kieruje nas na operację.