Jedyna metoda leczenia katarakty to zaćma operacja

Zaćma jest chorobą oczu prowadzącą do zmętnienia soczewki. Może być wrodzona lub powstawać w wyniku uszkodzenia strukturalnego. Tylko w Polsce cierpi na nią około ośmiuset tysięcy pacjentów, przez co stanowi najczęstszą przyczynę ślepoty na świecie. Przeczytaj ten artykuł i sprawdź, w jaki sposób można pokonać jedną z najgroźniejszych wad wzroku.

Jak powstaje zaćma?

Mechanizm powstawania zaćmy nie jest dokładnie poznany, przez co trudno jest jej zapobiec, a w niektórych przypadkach jest to niemożliwe. Brak rodzinnego obciążenia chorobą nie oznacza, że uda nam się jej uniknąć. Zaćma może pojawiać się wtórnie, na przykład w przebiegu cukrzycy, zapalenia twardówki, atopowego zapalenia skóry lub w wyniku urazu. Zmętnienie soczewki uniemożliwia promieniom świetlnym przedostanie się do siatkówki, co wywołuje pogorszenie widzenia.

Objawy zaćmy

Objawy choroby rozwijają się na przestrzeni lat. Pierwszym z nich jest nieostre widzenie. Zaburzenia nasilają się w przypadku spojrzenia na źródła światła, gdzie dochodzi do zjawiska olśnienia. Wzrok ulega z czasem coraz silniejszemu pogorszeniu, co prowadzi do znacznego upośledzenia widzenia. Chory potrafi jedynie rozpoznawać zarysy przedmiotów lub odróżniać dzień od nocy.
Jedyną metodą leczenia jest zaćma operacja, podczas której dochodzi do wszczepienia nowej soczewki. Wybór konkretnej metody zależny jest od stanu zaawansowania choroby i ustala się ją indywidualnie dla każdego pacjenta. Zabieg trwa kilkanaście minut i nie wymaga długiego pobytu w szpitalu. Obecnie stosowane techniki są o wiele mniej uciążliwe dla pacjenta i nie powodują powstawania wysokiej nadwzroczności, co w przeszłości zmuszało pacjenta do noszenia bardzo grubych okularów korekcyjnych. W takich chorobach jak zaćma operacja jest jedyną metodą, aby uniknąć utraty wzroku.

Operacja, która ratuje wzrok

Pacjent musi być dobrze przygotowany do zabiegu. Najlepiej przez kilka poprzedzających go godzin nie spożywać posiłków, mimo że bycie na czczo nie jest wymagane. W przypadku współwystępowania cukrzycy nie należy zmieniać rytmu posiłków i insulinoterapii. Dawkowanie leków przyjmowanych na stałe nie powinno ulegać zmianom przed zabiegiem, kilka dni wcześniej należy jedynie rozpocząć stosowanie antybiotykowych kropli do oczu.
Zaćma jest powszechnym i poważnym problemem. Prawie każdy pacjent po siedemdziesiątym roku życia, w mniejszym lub większym stopniu cierpi na tę chorobę. Ważne jest stosowanie odpowiednich metod leczenia, aby pacjenci mogli zachować sprawność i samodzielność.