Operacja zaćmy w Czechach refundowana przez NFZ – dowiedz się więcej?

Zaćma jest niestety jedną z najpopularniejszych chorób oczu. Nieleczenie tego schorzenia prowadzi do całkowitej utraty wzroku. Zaćmę, inaczej nazywaną kataraktą, można usunąć jedynie poprzez operację – http://alfavision-zacma.pl/operacja-zacmy-w-czechach-a-refundacja-nfz/. Nie jest to skomplikowany zabieg – trwa kilkanaście minut i wiąże się z niskim ryzykiem powikłań. Z operacją nie warto czekać, ponieważ zaćma znacznie obniża komfort życia, a nie ma innego sposobu, który pozwoliłby na pozbycie się problemu. Cyz operacja zaćmy w Czechach refundowana przez NFZ? to dobre rozwiązanie?

Operacyjne leczenie zaćmy

Leczenie zaćmy poprzez operację jest refundowane przez NFZ. Jest to dobra informacja, ale niestety w Polsce na wykonanie zabiegu trzeba czekać około dwóch lat, a w niektórych województwach są to nawet cztery lata. W związku z tym, że zaćma znacznie pogarsza widzenie, często nie pozwala na czytanie, czy prowadzenie auta, chorzy pragną jak najszybciej usunąć schorzenie. Okazuje się, że istnieje alternatywa dla osób pragnących uniknąć kolejek, a jest nią operacja zaćmy w Czechach refundowana przez NFZ.

Operacja zaćmy w Czechach refundowana przez NFZ

W Czechach kolejki są zdecydowanie krótsze – na operację czeka się zaledwie dwa tygodnie. To ogromna różnica. Dla pacjentów, którym zaćma znacznie utrudnia codziennie czynności jest to idealne rozwiązanie. Operacja ta jest refundowana również w Czechach, dlatego nie warto się zbyt długo zastanawiać nad tym, czy warto zabieg wykonać w innym kraju. Bariera językowa również nie musi stanowić żadnego problemu. Istnieją kliniki okulistyczne, które załatwiają za swoich pacjentów wszelkie formalności, pomagają zapisać się na zabieg i do niego przygotować. Warto zaznaczyć, że sam zabieg trwa około 15 minut, a okres rekonwalescencji zamyka się w 6 godzinach. Oznacza to, że pacjent spędza w zagranicznej klinice tylko kilka godzin i jeszcze tego samego dnia może powrócić do domu.

Dlaczego kolejki są aż tak długie?

Szacuje się, że w Polsce chorych na zaćmę jest blisko 800 tysięcy ludzi. Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie chorych jest aż 27 milionów. Są to zatrważające wyniki. 95 proc. przypadków to tzw, zaćma starcza, która dotyczy osób w podeszłym wieku. Przyczyny choroby nie są do końca znane. Na rozwój choroby mają wpływ prawdopodobnie przemiany mataboliczne, które towarzyszą procesom starzenia się. Kolejki na operację zaćmy są tak długie, ponieważ leczenie zachowawcze w tym przypadku nie istnieje, wszyscy muszą przejść operację w celu wyleczenia, nie ważne w jakim stadium choroby się znajdują.

Objawy – jak rozpoznać zaćmę?

Schorzenie to postępuje zupełnie bezboleśnie, w związku z czym wiele osób je bagatelizuje i pojawia się u okulisty dopiero w momencie znacznego pogorszenia wzroku. Pierwszymi objawami zaćmy są: postępujące zaburzenia widzenia, tracenie ostrości wzroku, nieprawidłowe widzenie barw, utrudnione widzenie zarówno w ostrym świetle, jak i wieczorem. Niektóre przypadki charakteryzują się również szybko postępującą krótkowzrocznością lub nadzwrocznością.

Operacja metodą fakoemulsyfikacji

Metoda fakoemulsyfikacji jest najczęściej stosowaną techniką operacyjną przy usuwaniu zaćmy. Polega ona na zastosowaniu ultradźwięków i usunięciu w ten sposób zmętniałej soczewki oka. W to miejsce wstawia się nową, sztuczną soczewkę. Po zabiegu nie jest konieczne nawet zakładanie szwów. W związku z tym proces gojenia jest zdecydowanie szybszy. Po wykonanym zabiegu należy jedynie stosowac specjalne krople antybiotykowo-sterydowe, które będą chronić przed stanem zapalnym. Fakoemulsyfikacja zaćmy to zabieg popularny na całym świecie, ponieważ jego skuteczność określa się na ponad 95 proc.