Skuteczny sposób na niewydolność żylną – skleroterapia

Jedną z najczęściej występujących w Polsce chorób układu krążenia jest przewlekła niewydolność żylna. Cierpi na nią prawie połowa kobiet oraz ponad jedna trzecia mężczyzn. Ryzyko zachorowania dodatkowo zwiększają takie czynniki jak: wiek, ciąża, otyłość, siedzący tryb życia, doustne środki antykoncepcyjne czy wysoki wzrost. Prowadzi to do powstania nadciśnienia w obrębie żył, co powoduje zastój krążenia. Zachodzące w żyłach procesy takie jak przewlekły stan zapalny, obrzęk i zwiększona lepkość krwi, mogą prowadzić do powstawania zakrzepów. Sprawdź, jak można leczyć tą chorobę.

Objawy

Objawami niewydolności żylnej są uczucie ciężkich nóg, bóle łydek, świąd, zespół niespokojnych nóg czy mrowienie i drętwienie. Widocznym efektem tej choroby są żylaki czy żyły siateczkowate. Trzeba jednak pamiętać, że choroba ta nie jest wyłącznie problemem estetycznym. Objawy z czasem stają coraz bardziej dokuczliwe, pogarsza się ogólna sprawność chorego, a nawet może dojść do zagrożenia życia. W zaawansowanych postaciach niewydolności żylnej pojawiają się owrzodzenia, wypryski żylakowe, a także niedrożność żył głębokich.

Jak zapobiegać i leczyć?

Na szczęście istnieje wiele metod leczenia niewydolności żylnej, które zmniejszają nasilenie choroby lub prowadzą do całkowitego wyleczenia. Obejmują one zmianę stylu życia, leczenie uciskowe, farmakologiczne, a także chirurgiczne. Wśród metod operacyjnych dużą popularnością cieszy się skleroterapia. Zabieg polega na podaniu leku do światła naczynia, co wywołuje zamknięcie i zwłóknienie zmienionego odcinka. Skleroterapia ma zastosowanie głównie w przypadku małych lub bardzo małych żył. Do jego głównych zalet należą bezpieczeństwo i niewielka bolesność, jest wykonywany w warunkach ambulatoryjnych, co zapewnia większy komfort dla pacjenta.
Ważne jest podjęcie leczenia, gdy jest ono możliwe za pomocą mało inwazyjnych metod. Zwlekanie z rozpoczęciem terapii prowadzi do poważnych zmian, niemożliwych do wyleczenia za pomocą zabiegów ambulatoryjnych. Pozwala także na uniknięcie uciążliwych i niebezpiecznych powikłań, które w przypadku przewlekłej niewydolności żylnej są bardzo powszechne.

 

 

Jak jeszcze leczyć żylaki? Przeczytaj artykuł o laserowym usuwaniu żylaków i sprawdź, czemu warto postawić na to rozwiązanie.