Usunięcie zaćmy – gdy zaćma atakuje wzrok

Wad wzroku nie traktuje się, jako poważnych chorób, które znacznie obniżają komfort życia. Dobre okulary pomagają zarówno dalekowidzom, jak i krótkowidzom widzieć normalnie w każdej sytuacji. Jeśli ktoś zdecydował się na soczewki, tym bardziej nie odczuwa żadnych ograniczeń. Minęły już czasy, kiedy to noszenie okularów mogło wiązać się ze stygmatyzacją i kompleksami.

Jedna z najpoważniejszych chorób oczu

Niestety, istnieją choroby oczu znacznie poważniejsze od zwykłych wad wzroku. Najpoważniejszą z nich pozostaje zaćma, która bez odpowiedniego leczenia może doprowadzić do całkowitej utraty wzroku. Na zaćmę zapadają najczęściej osoby po sześćdziesiątym roku życia. Nic w tym dziwnego, zaćma ma ścisły związek z procesem starzenia się organizmu.

Objawy zaćmy

Jej objawy to nieostre widzenie, którego nie są w stanie skorygować coraz to silniejsze okulary. Dodatkowo, osoba w początkowych stadiach choroby może lepiej widzieć przy zachmurzeniu niż w pełnym słońcu. Z drugiej strony dochodzi do stopniowego obniżenia się możliwości widzenia po zmroku.
To wszystko jest związane z mętnieniem soczewki. Ten wypukły z obu stron organ oka ma za zadanie odpowiednio załamywać promienie światła, tak aby padały prosto na siatkówkę oka. Osoba chorująca może mieć wrażenie, że ktoś nałożył nieprzezroczystą folię na jej oko, którą wystarczy zdjąć lub odkleić. Niestety usunięcie zaćmy wymaga operacji. Należy zastąpić wadliwą soczewkę jej sztucznym zamiennikiem – w pełni kompatybilnym z okiem.

Usunięcie zaćmy jest bezpieczne

Perspektywa operacji oka może przerażać – wszak oko to dosyć wrażliwe, delikatne miejsce. Nie ma się jednak czego obawiać! Operacja jest bezpieczna, powikłania zdarzają się niezwykle rzadko. Po zabiegu rzeczywiście trzeba oddać się rekonwalescencji, która jednak nie wymaga długiego leżenia z zasłoniętymi oczami.
Dobrą wiadomością dla wszystkich seniorów niezadowolonych z wysokości swojej emerytury jest fakt, że usunięcie zaćmy jest w pełni refundowana przez NFZ. Bardziej nowoczesne soczewki można zdobyć tylko prywatnie, ale takie standardowe też wystarczą.