Żółta plamka leczenie: w jaki sposób leczona jest ta choroba?

Plamka żółta to centralna część siatkówki oka, stanowiąca największe skupisko fotoreceptorów reagujących na światło, odpowiada za ostre widzenie i rozróżnianie kolorów. Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to przewlekła i postępująca choroba, w której wyniku dochodzi do uszkodzenia siatkówki oka, a w konsekwencji do pogorszenia widzenia lub nawet zupełnej ślepoty. Występuje zwykle u kobiet po 50. roku życia i ma najprawdopodobniej podłoże genetyczne, choć prawdopodobieństwo rozwoju tej choroby zwiększa głównie palenie, nadciśnienie tętnicze, przebyty zawał serca lub udar mózgu. Schorzenie dotyka jednak również ludzi młodych. Szacuje się, iż na AMD choruje ponad 1,5 mln Polaków.

Objawy choroby

Objawy choroby: zniekształcenie obrazu (krzywienie, falowanie linii prostych), trudności z czytaniem, zgaszone barwy (widzenie mniej nasyconych, szarych barw), słaby kontrast (kontury przedmiotów rozmywają się), wrażenie przesłaniania oka przez chmurkę, która zaciemnia obraz, ciemna plama powstająca w centrum pola widzenia.
AMD jest diagnozowane przede wszystkim podczas podstawowego badania okulistycznego, które obejmuje badanie dna oka i ostrości widzenia.

Właściwe postępowanie

Niestety obecnie żółta plamka leczenie nie jest skuteczne. AMD jest chorobą przewlekłą i nie można jej zupełnie wyleczyć, można opóźnić jej przebieg lub zahamować rozwój. Przede wszystkim zaleca się zdrowy tryb życia i odpowiednią dietę. W diecie powinny znaleźć się m.in.: tłuste ryby, zielona kapusta, szpinak, seler, szczypiorek, brokuły, brukselka, cukinia, ogórki, marchew, pomidory, pomarańcze. Poza tym zaleca się przyjmowanie suplementów z luteiną i zeaksantyną, kwasami omega-3, witaminami A i E oraz selenem i cynkiem. Postęp choroby zatrzymują również miłorząb japoński i wyciąg z czarnej borówki. W leczeniu poważniejszych postaci AMD wykorzystuje się laser, który służy do niszczenia nieprawidłowych naczyń krwionośnych. Niestety może powodować to skutki uboczne w postaci termicznego uszkodzenia siatkówki. Stosuje się również preparaty wstrzykiwane do ciała szklistego w gałce ocznej, niszczą one patologiczne naczynia krwionośne. Jednak jest to leczenie objawowe, nie zapobiega tworzeniu się nowych nieprawidłowych naczyń krwionośnych. Metody żółta plamka leczenia są cały czas udoskonalane. Od niedawna w Polsce dostępny jest pierwszy laser 2RT, który jest bezpieczny i nie powoduje uszkodzeń.